Získat aplikaci Adobe Flash Player

25 let od pádu železné opony – zahájení výstav a diskuzní pořad bb-talk

U příležitosti výročí "25 let od pádu železné opony" zve Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) na vícedílnou kulturní akci, která se koná ve čtvrtek 23.10.2014 od 18 hodin.

141006 Einladung bbtalk Endversion 3

Prodejní neděle v Pasově - 19. října 2014

VOS Herbst 38Dne 19. října 2014 proběhne v bavorském městě Pasov od 13 hod do 18 hod prodejní neděle. Nebude chybět ani trh s pestrou nabídkou zboží.

V tuto neděli bude v ulicích historického centra a na pěších zónách otevřeno více než 500 obchodů – od malých speciálek až po atraktivní nákupní centra.

Mimoto bude společností „City Marketing Passau“ zorganizován i trh s pestrým sortimentem. Ve více než 30 stáncích najdete nejen ručně vyráběné umělecké předměty a řemeslné výrobky, ale i známé produkty z Bavorska, Čech a Rakouska. V nabídce budou výrobky ze dřeva a proutí, hrnčířské výrobky, vlastnoručně vyráběné šperky, květiny, plstěné zboží, keramika, ale i něco dobrého k snědku. Nebudou chybět informační stánky jako například nemocnice pro děti,  ani ukázky práce kováře.

Číst dál...

Česko-bavorská spolupráce je na velmi dobré úrovni

Kvilda (Prachaticko) - Program česko-bavorské příhraniční spolupráce je vyčerpán z téměř 90 procent. Česko z něj Evropské unii nemusí vrátit ani korunu. Na dnešním Dnu česko-bavorské spolupráce v Kvildě na Prachaticku to řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Tím se podle ní tento program zařadil na první místo mezi všemi operačními programy v České republice a na druhé místo mezi všemi operačními programy Evropské územní spolupráce v rámci Evropské unie.

Kvilda 1Nevšední zážitky a vzdělávání populárně naučnou formou nabízejí díky dotacím z programu třeba Česko-německé kulturní centrum v Kvildě na Prachaticku, Vesnické muzeum v Halži u Tachova, areál Sv. Linhart v Karlových Varech, Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově či Česko-německé naučné centrum řeky Ohře v Královském Poříčí u Sokolova.

Díky dotacím z česko-bavorského programu přeshraniční spolupráce byla zpřístupněna také naučná stezka po Soumarských rašeliništích a zlepšil se komfort pro cestující po železnici v Novém Údolí na Prachaticku. Cyklisté zase oceňují možnost navštívit při poznávání Domažlicka Dračí jezero v Bavorsku nebo odstranění nebezpečného úseku nedaleko Chebu.

Důležitou součástí programu jsou aktivity zaměřené na odbourávání bariér mezi lidmi. Reprezentují je projekty Česko-německé fotbalové školy a Koordinačního centra výměn česko-německé mládeže Tandem. Projekty z oblasti vědy zastupuje odborný výzkum chování největší kočkovité šelmy v Česku rysa ostrovida a jeho kořisti srnce obecného.

 Lze očekávat zpřístupňování nových stezek

S řadou projektů se dnes mohli seznámit návštěvníci Dne česko-bavorské spolupráce v Centru umění v Kvildě, kde byla výstava vzorových projektů. Sledovali vystoupení folklorních souborů z obou stran hranice a ochutnali českou a bavorskou kuchyni s krajovými specialitami.

V Informačním centru si mohli prohlédnout také společné projekty Národního parku Šumava a národního parku Bayerischer Wald. K rozšíření vzájemné spolupráce obou parků na vědecké, ochranné, ekologické a výchovné úrovni i v oblasti šetrného turismu se tento měsíc zavázali český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a jeho bavorský protějšek Marcel Huber. Oba parky společně tvoří nejucelenější lesní komplex v Evropě.

Oba národní parky by podle Brabce měly více spolupracovat i při přípravě zásadnějších dokumentů, jako jsou například plány péče v oblasti ochrany přírody Natura 2000. Jedním z důležitých bodů je také spolupráce v lehkém cestovním ruchu. Podle Brabce lze očekávat i zpřístupňování nových, dosud nepřístupných území a stezek. Počítá se s tím, že i na české straně by se mohli lidé za určitých podmínek a regulací dostat do jádrových a dosud nedostupných území.

 

Kvilda 2 Kvilda 3

Kvilda 4 Kvilda 5

Kvilda 6 Kvilda 7

 

 

Výročí

Zmensenina

Výročí 25 let pádu železné opony 1989 – 2014

 V tomto roce si připomínáme pád železné opony již po dvacáté páté. Právě zde, na česko – bavorské hranici, byl nápor uprchlíků z NDR znatelně cítit. Schirnding, Waidhaus a Furth im Wald se tak staly ohnisky uprchlického hnutí; hraniční přechody a obce na hranici byly doslova převálcovány. Kromě Maďarska mělo na tomto vývoji rozhodující podíl také tehdejší Československo.

Číst dál...

Užijte si nejen boby

sommerrodeln malyNejdelší bobová dráha v Bavorském lese se rozrůstá: Ke dvěma skvělým bobovým drahám  „Bob & Coaster“ s 1.000 metry délky a obratnou jízdou do údolí  a na letní tubingové dráze "Bayerwald-Racer" se přidají hned tři novinky  – proleť se na „Bayerwald-Fox“ přes krajinu plnou zábavy, ukaž svoji  jistou ruku při novém „Bayerwald-Golf“ a otestuj prudkou skluzavku z 20 metrů vysoké rozhledny.

Číst dál...

Dovolená na pomezí tří zemí

grenzschilder-280x165 malyDovolená v bavorském  regionu Passauer Land – to jsou řeky, lesy a termální prameny, které svému regionu u hranic s Rakouskem a Českou republikou dodávají skutečně nezaměnitelný ráz.  Spolu se svými zahraničními „sousedy“ – jižními Čechami a Horním Rakouskem – skýtají nekonečně mnoho možností trávení volného času: třeba na kolech nebo v pořádných pohorkách při toulkách přírodou, kdy si skvěle vychutnáte pohled na zdejší  řeky a lesy, nebo v termálních lázních či při prohlídkách města spojených s poznáváním zdejších hradů, zámků, muzeí a kostelů.

Číst dál...

Oslava narozenin v Bayern parku!

smarris kuchen 001-maly1Když nás navštívíš v den svých narozenin, máš vstup zcela zdarma! A to není všechno...

 

 

Číst dál...

Výstava Skleněné objekty z hlíny vytvořené – do skla foukané

glasskopf malyDne 18. května 2014 byla otevřena výstava Skleněné objekty ve foyer Sklářského muzea ve Frauenau. Díla studentů Západočeské univerzity v Plzni je možné zhlédnout do 13. září 2014.

Číst dál...

Ozdobné sklo v Muzeu skla ve Frauenau

schmuckes glas imageOdkaz sklářského mistra Franze Josefa Ginzela z Jablonce nad  Nisou (1898 – 1960)

Stálá výstava od 1. února 2014

Z někdejšího centra výroby skleněné bižuterie, severočeského Jablonce nad Nisou, pochází množství skleněných perel, náhrdelníků, prstenů, broží a knoflíků, které od 1. února 2014 naleznete v podobě stálé výstavy Muzea skla ve Frauenau.

Číst dál...

(Ne)nechte se zmást na Lesní cestě v korunách stromů v Bavorsku

Na zdejší Stezce optických klamů a v jeskyni iluzí budete mít pocit, jakoby bylo vše „postaveno na hlavu“.

Vše se tady totiž „točí“ kolem smyslových vjemů a optických klamů…

 

Číst dál...